Co czeka ubezpieczycieli oraz banki w 2015 roku?

Po co zamawia się kartę kredytową?
20 kwietnia 2015
Wykonywany zawód a szansa na kredyt
Wykonywany zawód, a szansa na kredyt
20 kwietnia 2015
Prognozy fachowców mówią, że polskie banki oraz ubezpieczyciele mogą obecnie przestać marzyć o dobrych wynikach finansowych w 2015 roku. Okazuje się bowiem, że zyski banków ograniczane są nagminnie niskimi stopami procentowymi oraz sytuacjami na rynku walut. Z kolei szereg zysków ubezpieczycieli będzie ograniczany jeszcze bardziej przez ciągłą wojnę z konkurencją. I jak tu wybrnąć z problemu?

Największa firma ubezpieczeniowa w Polsce, czyli PZU już niemal rok kieruje namowy w stronę klientów, by kupowali oni atrakcyjniejsze polisy o znacznie wyższej cenie. Możliwość bezpośredniej likwidacji zaistniałej szkody ma zachęcić kierowców, by kupowali ubezpieczenia właśnie w tej firmie. Dzięki temu łagodzi się nieco presja związana z obniżkami cen.
 

Prognoza bankowa na rok 2015

Podobna sytuacja ma miejsce w sektorze bankowym. Ostatnimi czasy, gdy zawirowania wokół szwajcarskiego franka znowu przybrały na sile, zaczęły także mnożyć się problemy. Mimo że instytucje finansowe nie ucierpiały zbyt mocno, to zawężenie kursów walutowych i tak odbije się negatywnie na wyniki pod względem wymian waluty. Zyski spadły w dół, bo trzeba było wziąć też pod uwagę wartość ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii. Siła franka okazuje się na tyle mocna, że wiele banków stanie przed koniecznością tworzenia rezerw, co pozostanie nie bez znaczenia dla pierwszego kwartału roku – tłumaczą eksperci.

Drugim i dość zaskakującym zagrożeniem na 2015 rok dla banku okazuje się być fakt, że właśnie trwa rok wyborczy. Wielu polityków uważa sektor bankowy za jeden z najbardziej rentownych środków do rozwijania kampanii. Według wielu sektor bankowy ma za obowiązek współfinansowanie kampanii, co widać w populistycznych tezach polityków.
Na ubiegły rok w kwestii rentowności nie ma co narzekać. Statystyki stwierdzają, że wyniki netto osiągnięte przez polskie banki przekroczył wartość 16,2 mld złotych i przewyższył rok 2013 o 1 mln złotych. Końcówka roku ubiegłego jednak pokazała, że powoli można zapomnieć o wzrostach i przygotować się na trudniejszy okres.
Czwarty kwartał ubiegłego roku zdecydowanie nie jest uznawany za udany i nie był więc dobrym przedsmakiem dla roku 2015. Ogromna presja na wartość przychodów, w wynikach odsetek negatywnie odbiła się na obniżkach stóp procentowych. Czwarty kwartał nie jest zbyt pozytywny także przez swój sezonowy charakter. Wtedy wiele banków posiada zwiększony koszt ryzyka. Czwarty kwartał roku wśród polskich banków zazwyczaj ma najsłabszą pozycję, co wiąże się z rozpoczęciem nowego roku z osłabioną kondycją banków.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78