Czy warto brać preferencyjny kredyt studencki
Czy warto brać preferencyjny kredyt studencki?
20 kwietnia 2015
Co czeka ubezpieczycieli oraz banki w 2015 roku?
20 kwietnia 2015
Karta debetowa należy do podstawowych form płatniczych. Sens kredytówki polega na tym, że ma ograniczony limit do wykorzystania. Jeśli dokonujesz zapłaty za zakupy wyłącznie za pomocą karty – wydajesz pieniądze banku, a nie z własnej kieszeni. Wydawanie ich jest możliwe tylko do momentu wyczerpania narzuconego przez bank limitu. Prędzej, czy później wszystkie środki będące "na minusie" trzeba będzie wyrównać do zera, czyli zwyczajnie spłacić. Nie jest to jednak konieczne od razu, chociaż wiadomo, że z terminami spłaty nie warto przesadzać. Im krócej je odwlekamy, tym lepiej dla nas. Pojawia się tu pojęcie okresu bez odsetkowego. Jest to czas, w którym korzystanie z pieniędzy banku nie niesie ze sobą dodatkowych kosztów. Ten rodzaj zadłużenia nie podlega oprocentowaniu. Regularne i niezachwiane spłacanie całości zadłużenia do końca tzw. okresu bez odsetkowego to ważny warunek, aby używanie karty w każdej sytuacji było po prostu opłacalne. Ulotki reklamowe oraz wszelkie materiały informacyjne pochodzące z banków, w kwestii kart kredytowych często używają pojęć związanych z okresem bez odsetkowym. Według informacji trwa on od 52 do 58 dni.
 

Czym jest okres bezodsetkowy?

Bez odsetkowy okres podzielić można na dwa etapy. Pierwszy z nich trwa równy miesiąc i nazywany jest cyklem rozliczeniowym. Każdy z tych cyklów jest zakończony za pomocą wyciągu z rachunku karty. Znajduje się na nim zestawienie wszystkich ważnych transakcji, jakie w określonym cyklu był przeprowadzane. Widoczne są także opłaty za kartę, obciążenia oraz rachunki spłat, minimalne i całkowite kwoty do spłaty wraz z określonymi terminami. Zadłużenie bez względu na posiadaną wartość – zawsze musi być spłacone w całości. Kwotą minimalną nazywamy kwotę o najmniejszej wartości, którą trzeba zwrócić bankowi, aby uznane zostało to, iż zadłużenie spłacane jest regularnie i co do przestrzegania zasad spłaty wszystko jest w należytym porządku. Uwaga na pułapki przy kartach kredytowych! Jeśli spłacona za każdym razem będzie tylko kwota minimalna, to dalsza część zadłużenia automatycznie zmienia się w jeden z najwyżej oprocentowanych kredytów istniejących na rynku. Oprocentowanie wynosić może nawet 20% w skali rocznej! Do tego należy jeszcze pamiętać, że przeciągając czas spłaty zobowiązania na wiele miesięcy przy spłacaniu kwoty minimalnej traci się o wiele więcej pieniędzy.
Kolejnym etapem będzie czas spłaty – od wyciągu do terminu. Zazwyczaj mieści się w 20 – dniowej granicy czasowej, wiele zależy od tego, jak długi jest okres bezodsetkowy dla danej karty.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78