Co czeka ubezpieczycieli oraz banki w 2015 roku?
20 kwietnia 2015
Bierzemy kredyt samochodowy
Bierzemy kredyt samochodowy
20 kwietnia 2015
Wykonywany zawód a szansa na kredyt

Wykonywany zawód a szansa na kredyt

Polskie banki świadczące usługi finansowe mogą pochwalić się ofertami kredytów gotówkowych oraz hipotecznych w wielu odmianach. Wiele tych ofert kierowana jest do przedstawicieli określonych zawodów, działających w specyficznych branżach, gdzie zarobki i przychody są regularne i mają wysoką wartość. Produkty kredytowe oferowane przez banki posiadają szereg uprzywilejowanych warunków, by osoby wykonujące określony zawód mogły stać się rzetelnymi klientami tych instytucji. Na rękę bankom jest także zdobycie klientów uprawiających profesję o mniejszym ryzyku stabilności na rynku pracy.
Jeśli już mówimy o grupach zawodowych mających największe szanse na kredyty i pożyczki, należy nadmienić, iż w pierwszej kolejności na czoło wysuwają się przedstawiciele tzw. "środowiska budżetowego". Druga lokata należy do lekarzy. Większe szanse na zdobycie kredytów długoterminowych w praktyce mają także architekci, prawnicy oraz adwokaci. Te profesje posiadają uprzywilejowania w dziedzinie ofert kredytowych, ponieważ łączą się nierozerwalnie z dużymi wartościami przychodów. Nie bez znaczenia pozostaje tu także stabilność otrzymywanych co miesiąc dochodów. Przedstawiciele "środowiska budżetowego" mogący liczyć na przyznanie pożyczek i kredytów to głównie nauczyciele, biegli rewidenci, radcy prawni, policjanci, żołnierze, strażnicy graniczni oraz pracownicy administracji państwowej. Zwraca się także uwagę na to, iż większe szanse na zdobycie kredytu mają osoby pracujące za pomocą najnowocześniejszych technologii, z branży informatycznej. Należą do nich programiści oraz graficy komputerowi.
 

Kredyty dla innych zawodów

Radzimy jednak, by nie brać tego rankingu kompletnie do serca w formie ostatecznej. Praktyka pokazuje bowiem wielokrotnie, że banki dają swoim klientom wiele swobody. Ma to wpływ na konstruowanie danej oferty do danego odbiorcy. Niektóre banki szereg tanich kredytów przygotowują za pomocą stosowania zasad specjalnych w kierunku danych grup zawodowych, np. ludzi wykonujących tzw. "wolne zawody". Osobny dział kredytów stanowią także te przygotowywane specjalnie dla przedstawicieli danych korporacji (np. związanych z giełdą), albo osób pracujących w sektorze finansowym.

Paleta możliwości oferowanych przez banki dla przedstawicieli różnych grup zawodowych z roku na rok konsekwentnie się rozrasta. Na pierwszym planie w oczy rzuca się oczywiście niska wartość oprocentowania. Kolejny plus to niższa, niż zazwyczaj prowizja i ograniczenie wszelkich opłat. Chodzi tu głównie o to, by reguły przyznawania kredytu był mniej restrykcyjne podczas procesu oceniania, czy klient jest zdolny do wzięcia kredytu. Korzystne jest także zmniejszenie ilości potrzebnych dokumentów. Najwygodniejszą opcją pozostaje możliwość wydania decyzji kredytowej dzięki oświadczeniu kredytobiorcy o dochodach bez potrzeby przedkładania żadnych dodatkowych papierów. Zdarza się to coraz częściej.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78