Aukcje długów online
Aukcje długów online
13 maja 2015
Porządkujemy finanse na wiosnę
11 czerwca 2015
Tematem dzisiejszego artykułu będzie zagadnienie handlu akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych. Opracowując i zmagając się z tematem, najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od spraw stosunkowo łatwych i stopniowo kierować będziemy się w stronę pojęć nieco bardziej skomplikowanych. Sposobów na inwestowanie na giełdzie jest bardzo wiele. Postaramy się przedstawić te najskuteczniejsze.

Giełdę papierów wartościowych inaczej nazywa się rynkiem handlu papierami wartościowymi. Pod pojęciem papierów wartościowych kryją się wszelkiego rodzaju spółki oraz obligacje skarbu państwa. Cały proces operowania akcjami przyrównać możemy do jednej prostej zasady – "tanio kupisz, drożej sprzedasz, masz dodatkowy zysk". Kiedy na giełdzie analizujemy ogrom informacji i doniesień, określamy także to, w co w danej chwili najkorzystniej będzie włożyć nasz kapitał. Dzięki badaniom i obserwacjom możemy zobaczyć konkretnie, jakie akcje i której z firm poszybują w stronę dodatnią, czyli w górę. Po dokonaniu oględzin i podjęciu decyzji nie zostaje nam nic innego, jak kupienie akcji w odpowiednich ilościach i oczekiwanie na mnożący się zysk. Czas oczekiwania nie jest normowany, niekiedy trwa do kilku tygodni, kiedy indziej kilka miesięcy. Wiele miesięcy czeka się na rezultaty tych akcji, w których pokładamy największe nadzieje i które pną się w notowaniach stopniowo. Trzeba zatem niekiedy długo poczekać, by być naprawdę usatysfakcjonowanym.
 

Na co uważać inwestując na giełdzie?

Dla przykładu – inwestujemy 10 000 złotych lub jakąkolwiek inną kwotę pieniężną. Przy inwestowaniu pierwszą rzeczą wartą uwagi będzie koncentrowanie się w pierwszej kolejności na akcjach spółek większych oraz pewniejszych w odnajdywaniu się na notowaniach. Musimy mieć pewność, że nie upadną one tak nisko i szybko, jak spółki konkurencyjne, zazwyczaj mniejsze. Bardziej opłaca się także inwestować w kilka spółek, zamiast tylko w jedną. Inwestowanie w jedną spółkę zawęża giełdowy horyzont i sprawia bardziej dotkliwe straty. Do sprawnego inwestowania na giełdzie bardzo potrzebne jest otwarcie rachunku maklerskiego. Najwygodniej będzie otworzyć go w banku, gdzie mamy już założone konto osobiste. Dzięki temu znacznie szybciej będzie można zlecać przelewy pomiędzy rachunkami. Na sytuacje zaistniałe na giełdzie będziemy mogli także reagować w sposób bardziej dynamiczny.

Rozsądne inwestycje giełdowe są dobrym pomysłem na ulokowanie dodatkowej sumy pieniędzy, w związku z którą nie mamy skonkretyzowanych planów. Kupowanie akcji danych firm w pewnych kręgach ludzi bogatych traktowane jest wręcz jak rozrywka. Bardzo bogaci ludzie mogą sobie także częściej pozwolić na uchybienia w grach giełdowych. Mając wykupione akcje kilku pewnych spółek, w każdej niemal sytuacji mogą spać spokojnie. Ryzyko kontrolowane jest dla nich pewnym rodzajem hazardu.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78