Mieszkanie Plus w Zielonej Górze, informacje na 2021 rok

Doradca Finansowy Zielona Góra
Ekspert Finansowy Zielona Góra opinie
11 października 2020
Jak prowadzić domowy budżet?
Budżet domowy – kompendium wiedzy o budżecie domowym
20 marca 2021
Mieszkanie plus to nowa oferta rządowa, która cieszy się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony osób, których nie stać na kredyt hipoteczny lub zakup własnego mieszkania za gotówkę. Jakie są zasady tego programu oraz największe zalety i wady?

Zasady programu Mieszkanie plus

Program Mieszkanie Plus ma umożliwić ludziom młodym zakup pierwszego mieszkania. Zasady programu zmieniały się wraz z czasem, ponieważ okazało się, że materiały budowlane drożeją i pojawiają się problemy z umiejscowieniem lokali w niektórych miastach. W pierwszej kolejności lokale mieszkalne mają trafiać do osób najuboższych, rodzin z dziećmi, osób bez zdolności kredytowej. Jednym z warunków udziału w tym programie jest nieposiadanie własnej nieruchomości, niskie dochody, a także zła sytuacja materialna. Program nie jest jednak skierowany do osób, które w ogóle nie mają dochodów, ponieważ dla tej grupy tworzone są mieszkania komunalne. Mieszkanie plus otrzymać mogą te osoby, których dochód 60% średniego wynagrodzenia w Polsce w danym roku, w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Za każdą kolejną osobę próg zwiększany jest o 30%. Należy dodać, że w Zielonej Górze nie ma obecnie informacji oficjalnych związanych z miejscem budowy mieszkań w tym programie.
 

Zalety i wady programu Mieszkanie Plus

Można wyróżnić następujące zalety tego programu:
- Możliwość posiadania mieszkania przez osoby z klasy niższej;
- Szerokie spektrum odbiorców;
- Niskie opłaty (rząd ma dopłacać);
- Zwiększenie mobilności Polaków na terenie kraju;
- Koncentracja na realizacji polityki mieszkaniowej.

Mieszkanie plus ma także wady, takie jak:
- Faworyzowanie konkretnych grup osób, czyli rodzin wielodzietnych, o niskich dochodach;
- Prawdopodobnie niski standard mieszkań;
- Lokalizacja określona jest z góry, co może być problematyczne w większych miastach, ze względu na dojazdy;
- Spadek popytu na nieruchomości komercyjne.
- Niepewność co do opłat i możliwości wykupienia mieszkania w przyszłości.

Należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku mieszkania plus może powtórzyć się problem związany z TBS-ami. Obecnie sporo osób ma problem ze sprzedażą lub wynajmem tych mieszkań, ze względu na niekorzystne umowy. Comiesięczne opłaty w TBS-ach są praktycznie równe racie kredytu hipotecznego, a mieszkanie nie jest własnością mieszkających.

Mieszkanie Plus w Zielonej Górze 2021

W środę 8.01.2020 r na antenie zielonogórskiego radia Index wypowiedział się prezydent Zielonej Góry - Janusz Kubicki:

"My jesteśmy dopisani do tego programu. Zmieniły się kompetencje i będzie to w resorcie pani minister Jadwigi Emilewicz. Umawiamy się na spotkanie, bo mamy przygotowany projekt. Będziemy chcieli przystąpić do realizacji, chcemy takich mieszkań. Projekt mamy na Osiedlu Suwalskim. Teraz jest najważniejszy krok – znalezienie sposobu finansowania przez państwo. Chciałbym, żeby budowa rozpoczęła się jeszcze w tym roku. "

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78