Konto dla nastolatka
Konto dla nastolatka
11 maja 2015
Aukcje długów online
Aukcje długów online
13 maja 2015
Jeśli interesuje Cię zasada działania giełdy i często zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować na niej swoje pieniądze – z pewnością ten artykuł rozwieje większość Twoich wątpliwości. Nasza rodzima gospodarka zmaga się między innymi z giełdami towarowymi. Tam odbywa się handel towarem pochodzącym z działu rolno – spożywczego. Do tego należy doliczyć także podstawowe surowce rodzaju ropa czy miedź. Termin giełda kojarzy się jednak większości z szerokim operowaniem papierami wartościowymi. Do najsłynniejszych giełd w skali światowej należą New York Stock Exchange oraz London Stock Exchange. Są uważane za centra finansowe świata. Z kolei nasza rodzima Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie postawiła sobie za cel stanie się centralnym punktem finansów Europy Środkowej oraz Wschodniej.
 

Czym jest giełda?

Najprościej rzecz ujmując – giełdą nazwiemy miejsca spotkań firm stojących w potrzebie zdobycia nowych środków finansowych z firmami lub osobami inwestującymi posiadającymi niniejszy kapitał i rozglądającymi się za najlepszymi okazjami do ulokowania zarobionych pieniędzy. Giełdy współczesne uważa się za super nowoczesne place targowe, gdzie odbywa się proces kupowania i sprzedawania wartościowych papierów. Przede wszystkim należą do nich akcje firm, które notowane zostały na danej giełdzie. Obroty dotyczą także obligacji, praw poboru akcji, certyfikatów inwestycyjnych, instrumentów pochodnych. Giełda w Nowym Yorku pochwalić się może notowaniami blisko 3 tysięcy światowej rangi firm, Warszawa z liczbą 350 wypada znacznie skromniej. Dzięki temu, że stosuje się wszędzie nowoczesne technologie, procesy giełdowe obecnie przeprowadzane są jedynie wirtualnie. Wszelkie propozycje, nakazy kupna lub sprzedaży udostępniane są w trybie natychmiastowym w czasie sesji. Warszawa prowadzi sesje w dni robocze od godziny 9.00 do 16.30. System badania aktualnych ofert pod kupno lub sprzedaż daje możliwość natychmiastowego ustalenia optymalnych cen transakcji. Dzięki temu widać kurs wybranych akcji w określonej chwili.
Firmy korzystają z giełd, bo potrzebują nowego kapitału od inwestorów posiadających środki. Firmy pojawiają się na giełdach, głęboko analizując rynek, a do inwestorów należy ocena stopnia ryzyka związanego z zakupieniem proponowanych akcji. Do nich należy ostatnie słowo w kwestii, czy zdecydują się na zakup i jaka cena okaże się najbardziej opłacalna. Tak więc widać teraz, że giełda stanowi system racjonalnego alokowania pieniędzy na rozpiętej szali całego obszaru przedsięwzięć gospodarczych. Te przedsięwzięcia w sytuacji, kiedy rokują dobrze, bywają finansowane w wyższej skali. Są także tańsze od przedsięwzięć gorzej postrzeganych przez inwestujących.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78