Porządkujemy finanse na wiosnę

Na czym polega sprzedaż akcji
Na czym polega sprzedaż akcji?
13 maja 2015
Fenomen SKO
Fenomen SKO
11 czerwca 2015
Wiosna oraz wczesny początek lata to doskonały okres na to, by z bliska przyjrzeć się swoim finansom. Obok podejmowania decyzji związanych z aktywnością fizyczną nadchodzi także czas na zajęcie się własnymi finansami osobistymi. Na początek proponujemy sprawdzenie wszystkich kont, jakie do tej pory zostały przez nas założone. Być może niektóre z nich nie były od dłuższego czasu używane i wygodniej będzie je po prostu pozamykać. Przegląd kont i zatrzymanie tylko tych niezbędnych zawsze wychodzi na plus w ogólnym podsumowaniu. Dzięki temu bieżące saldo będzie się łatwiej monitorowało osobiście i zostanie utrzymany należyty porządek. Ważne jest także przeanalizowanie opłat za ROR oraz kartę do bankomatu.
 

Jak obniżyć koszty prowadzenia rachunków?

Może się zdarzyć, że przegapisz chwilę, gdy bank rozsyłał informacje na temat nowych warunków np. dotyczących zwolnień z opłat miesięcznych, przy utrzymaniu określonej wartości salda lub wykonaniu określonej liczby transakcji. Jeśli widzisz pojawianie się opłat niekorzystnie wpływających na stan Twojego konta – zmień pakiet na taki, który przyniesie Ci większe korzyści. Jeśli zmiana dokonywana jest w obrębie tego samego banku – dotychczasowy numer rachunku pozostaje niezmienny.

Jeżeli obsługujemy różne konta za pomocą całej kolekcji kart kredytowych, zawsze będzie wygodniej ograniczyć je do jednej lub dwóch sztuk. Kontrolowanie stanu zadłużenia będzie dzięki temu mniej skomplikowane. Nie będzie to łatwe, jeśli na kontach zalegać będzie wielomiesięczny debet. Rozwiązaniem na taką sytuację może okazać się opcja ratalna w ramach karty. Bank może rozłożyć zadłużenie na równej wartości raty miesięczne. Klient spłaca je tak, jakby były zwyczajnym kredytem gotówkowym. Charakteryzuje się on jednak niższymi kosztami od zwykłego oprocentowania kart.

Kolejną sprawą będzie podliczenie swoich opłat w ROR, czyli rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym. Analiza historii konta z ostatnich kilku miesięcy da nam pełny obraz, jak wiele naszych pieniędzy idzie na prowizję i za co tak naprawdę się płaci. Może uda się znaleźć usługi, których nie potrzeba i łatwo będzie z nich zrezygnować? Można do niech zaliczyć wszelkie powiadomienia SMS, niepotrzebne przy korzystaniu z aplikacji mobilnych. Większość banków wprowadza opłatę raz na rok za odnawianie limitów, ma ona wartość procentową. Jeśli masz spory limit i do tego niewykorzystany, dobrym zabiegiem będzie obniżenie go. Prowizja za odnowienie będzie naprawdę niska, a zdolność kredytowa zdecydowanie się poprawi.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78