Aukcje długów online

Jak działa giełda
Jak działa Giełda?
11 maja 2015
Na czym polega sprzedaż akcji
Na czym polega sprzedaż akcji?
13 maja 2015
Aukcje długów online

Aukcje długów online

Windykacje internetowe i faktoringi online pojawiły się na rynku finansowym stosunkowo niedawno jako sposób na postępowanie z obciążeniami podmiotów gospodarczych zachowujących się nierzetelnie. Jeżeli podmiot gospodarczy może się pochwalić statusem firmy zasilającej sektor MŚP i nie odczuwa dyskomfortu związanego z brakiem regulacji długów, posiada dłużników, albo też chce poddać monitorowaniu swoich kontrahentów, przedstawiciele Krajowego Centrum Wierzytelności zaproponują w tej sytuacji zestaw innowacyjnych usług polegających na ogłoszeniu wierzytelności oraz ich aukcjach. Ogłoszenia dają możliwość realizacji jednego z praw podstawowych obejmujących podmioty gospodarcze.
 

Jak działają aukcje dłużników?

To prawo do udzielenia komunikatu, czy dany kontrahent nie jest winien zaległych opłat. Drugi typ narzędzia – aukcja wierzytelności – daje możliwość sprzedaży długu, czyli kolokwialnie mówiąc – kupno dłużnika. Na giełdzie długów bez zobowiązań można wystawić wierzytelność na próbę, ale bez możliwości zakupienia. Do osoby zadłużonej przekazywana zostaje wiadomość, a informacja dotyczące zadłużenia pojawia się we wszystkich współpracujących portalach informacyjnych. Próbne wystawienie wierzytelności ma na celu wywrzeć presję na osobie zadłużonej z nastawieniem, że zmobilizuje się w porę i samodzielnie jak najszybciej ureguluje należność. Krajowe Centrum Wierzytelności nie bierze udziału w sprzedaży obciążenia. Umowę zawiera się jedynie pomiędzy podmiotami sprzedającymi oraz kupującymi. Platformy internetowe zajmujące się sprzedażami długów online pozwalają publikować i rozpowszechniać informacje na temat konkretnych wierzytelności. Zbywane one zostają drogą aukcji. Odbiorcami usług firm tego typu mogą stać się inne firmy z sektorów windykacji poszukujące nowych klientów. Dotarcie do informacji na temat określonych wierzytelności wymagać będzie jedynie dostępu do komputera, albo smartfona. Łatwo wprowadza się dane o dłużnikach. Dokument potwierdzający wierzytelność, sfotografowany telefonem ma moc prawną do funkcjonowania w Internecie. Na takie działania pozwala technologia OCR.
Nieuregulowane zadłużenia kładą się cieniem na dalszą historię kredytową osób fizycznych. W bazach na portalach widnieją dane osobowe oraz adresy, nie jest to zbyt komfortowa sytuacja dla osób pragnących ponad wszystko zachować anonimowość. Doceniajmy i szanujmy zatem działania wszystkich firm starających się niejednokrotnie miesiącami o wyegzekwowanie należnych zaległości płatniczych. Długie terminy ściągania zadłużeń są opracowane "na rękę" klientowi, by miał on wystarczająco dużo czasu na zebranie środków i przelanie ich pod wskazane konto. W ekstremalnej sytuacji należy się liczyć także z trafieniem sprawy na wokandę sądową, co poniesie ze sobą dodatkowe koszty. Jeśli je przeoczymy i zignorujemy, możemy na długo nie wyplątać się z zaistniałej zależności.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78