Złoża miedzi i kanadyjska spółka MCC #miećmiedź

Dotacje Unijne w Zielonej Górze
Dotacje Unijne w Zielonej Górze
3 listopada 2015
Mieszkanie dla Młodych na rok 2017
Mieszkanie dla Młodych na rok 2020
11 kwietnia 2016
Jeszcze niedawno wydawało się, że spółka Miedzi Copper Corporation, która zainwestowała w poszukiwania złóż miedzi w województwie lubuskim, wycofa się z realizacji swoich projektów. Sama firma, podobnie jak lokalni samorządowcy oraz przedsiębiorcy, chciała kontynuować prace poszukiwawcze, jednak Ministerstwo Środowiska uchyliło koncesje na prowadzenie działań w obszarach Bytom Odrzański i Kotla. Lubuskie mogło stracić inwestora gotowego wyłożyć wiele milionów złotych, niezbędnych na wykonanie kolejnych odwiertów i budowę kopalni. Jednak firma MCC, wspierana przez władze regionu, zdecydowała się zawalczyć o koncesje poszukiwawcze i zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odzyskała prawo do eksploatacji złóż rudy miedzi srebra w województwie lubuskim. Spółka szybko zrobiła poważny krok w procesie realizacji swojego programu badań złóż miedzi i srebra – w czerwcu 2015 roku rozpoczęła prace wiertnicze pod Nową Solą. Ponieważ ich wyniki są bardzo satysfakcjonujące istnieje spora szansa na to, że MCC wyłoży pieniądze na dalsze działania oraz na budowę kopalni.
 
Z możliwości jakie wiążą się z odkryciem złóż miedzi w Lubuskiem cieszy się dyrektor generalny kanadyjskiej firmy – prof. Stanisław Speczik. Cieszą się też lokalni przedsiębiorcy i samorządowcy, członkowie Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz akcji „Mieć Miedź – lubuska szansa”. Wszyscy oni wiedzą dobrze, że powstanie zagłębia miedziowego umożliwi stworzenie wielu miejsc pracy oraz pozwoli na wzrost wpływów do budżetów na poziomie województwa, ale również państwa. Jednak dlaczego wspierają zagranicznego inwestora, a nie KGHM Polska Miedź SA, które zaskarżyło pierwotne przyznanie koncesji poszukiwawczej MCC, gdyż samo chciało ją uzyskać? Chodzi przede wszystkim o możliwości finansowe oraz perspektywę czasową powstania kopalni. Dzięki Kanadyjczykom być może dojdzie do tego już około 2025 roku.

Jakie korzyści przyniesie inwestycja w miedź?

To wielka szansa dla Lubuskiego, bo rozpoczęcie wydobywania rud miedzi srebra oznacza szybki i pewny rozwój regionu. Promowanie korzyści związanych z eksploatacją lubuskich złóż, to podstawowy cel akcji „Mieć Miedź”. Chodzi o to, aby przekonać wszystkich, którzy nie są zwolennikami współpracy z kanadyjską firmą, że wynikną z niej same korzyści, zarówno dla województwa, jak i dla całego państwa. Mocnym argumentem są szacunki dotyczące nowych miejsc pracy – 8 600, wpływów do gmin – 174 mln zł, powiatów – 11 mln zł, województwa – 60 mln zł oraz do budżetu państwa – ok. 1,5 mld zł. Już teraz potrzebnych jest 400 pracowników, którzy będą zatrudnieni przy odwiertach pod Nową Solą. Krotko mówiąc lubuskie ma duży potencjał, jeśli chodzi o jego rozwój gospodarczy, a dzięki Miedzi Copper Corporation zaczyna z niego korzystać.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78