Złoża miedzi i kanadyjska spółka MCC #miećmiedź
Złoża miedzi i kanadyjska spółka MCC #miećmiedź
16 listopada 2015
Obligacje korporacyjne - czy warto?
Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?
11 kwietnia 2016
Czy można starać się już o dopłaty w ramach MDM na 2020 rok?
Składać w tym momencie wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” na rok 2020 czy raczej nie jest to możliwe? To pytanie zadają sobie zarówno osoby planujące zakup nieruchomości, która zostanie oddana do użytku w 2017 r., jak i osoby mające w planach nabycie mieszkania czy domu jeszcze w tym roku, bo przecież podobno pula środków na 2016 r. już się wyczerpała… Jak w takim razie wygląda sytuacja i jakie są możliwości?
 

Składanie wniosków o dofinansowanie MdM na 2020 rok

Jeśli dla kogoś nie wystarczyło pieniędzy na dopłatę na mieszkanie czy dom, który chce kupić jeszcze w 2016 roku, to istnieje dalej szansa na wsparcie, natomiast jest ona z pewnością dostępna przede wszystkim dla osób planujących nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym. Chodzi o to, że deweloper lub właściciel musi przystać na to, że część pieniędzy dostanie dopiero w 2017 roku, kiedy możliwe będzie uzyskanie dopłaty MdM. Wcześniej może jednak otrzymać część zapłaty – z pieniędzy pochodzących z kredytu. O ile w przypadku dewelopera istnieje spora szansa, że zgodzi się na takie warunki, to sprzedawca mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego może nie być zadowolony z konieczności czekania na pieniądze przez kilka miesięcy. Natomiast na pewno zawsze warto ponegocjować. Jeśli chodzi o mieszkania i domu, które mają być oddane do użytku w 2017 roku, to sytuacja jest klarowna – najlepiej od razu składać wniosek o wsparcie w ramach MdM i jest bardzo duża szansa, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony. To samo dotyczy nieruchomości, które będą oddane do użytku w roku 2018.

Nie warto czekać do 2017 roku

rogram Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do osób, które mają mniej niż 35 lat, nie były do tej pory właścicielem żadnego mieszkania czy domu oraz wraz z wnioskiem o dofinansowanie złożą też wniosek o kredyt bankowy. Jeśli ktoś kończy 35 lat właśnie w tym roku, to ma ostatnią szansę na otrzymanie wsparcia. Nie ma znaczenia, że pula dotyczy roku 2017 roku i że właśnie dopiero wtedy pieniądze zostaną wypłacone. Liczy się to, że wniosek zostanie przyjęty w 2016 roku. Ponieważ do końca bieżącego roku rozlokowana może być połowa środków na 2017, w związku z tym należy się spodziewać, że pozostałe 50% na pewno szybko się rozejdzie. Warto wziąć również pod uwagę to, że jeśli ktoś składa wniosek o dopłatę w ramach MdM jeszcze w 2016 roku wciąż obowiązują go dotychczasowe zasady, czyli na przykład wysokość wkładu własnego kształtuje się na poziomie maksymalnie 15%, a w niektórych przypadkach nawet 10%. W przyszłym roku będzie to już 20%. Nieco inne zasady dotyczą osób, które mają trójkę dzieci lub więcej. Nie obowiązuje ich limit wiekowy, poza tym mogą składać wnioski do 5 lat od chwili zakupu nieruchomości.

Bezpłatnie porównamy dla Państwa oferty kredytów hipotecznych i pomożemy w uzyskaniu kredytu z MDM.

Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą: niezaleznydoradcafinansowy.net/kredyty

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78