Lokata bankowa nazywana jest także depozytem bankowym. Definicja lokat bankowych podaje że jest to suma pieniędzy którą klient przekazuje w depozyt wybranemu przez niego bankowi. Co ważne wszystko musi odbywać się na podstawie umowy. Tylko wówczas oby dwie strony mają gwarancje prawdziwości lokaty, a osoba decydująca się na przekazanie takich pieniędzy ma pewność, że ich finansowe są zabezpieczone ale i są dostępne do wglądu. Należy zaznaczyć, że lokata bankowa jest inwestycją która dokonywana jest jedynie przez klienta który decyduje się na wpłacenie pieniędzy. To on bowiem sam decyduje jaki bank wybierze aby ulokować swe środki finansowe. Dlatego też dość często lokata bankowa traktowana jest jako pożyczka klienta dla określonego banku. W zamian takiej wymiany klient otrzymuje odsetki. Ich suma zawarta musi być również w umowie pomiędzy klientem a bankiem.
 

Rodzaje lokat bankowych

Na przestrzeni lat wykształciły się różnego rodzaju lokaty jednak najczęściej wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje. Pierwsze z nich to lokaty terminowe. Są to pieniądze, które nie finansują jakichkolwiek bieżących działań klienta decydującego się na tego typu rozwiązanie. Najważniejszym celem zakładania lokat terminowych jest zysk, który wynika z oprocentowania na wysokim poziomie.

Drugi rodzaj lokat to depozyty zwane również wkłady a vista. W tym przypadku są to pieniądze, które są przechowywane na bieżących kontach i rachunkach bankowych. Najważniejszą cechą depozytów a vista jest istniejąca możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie. Ze względu na fakt, że banki preferują lokaty terminowe, oprocentowanie na tego typu depozytach jest niskie. Jednak jak już zostało wcześniej wspomniane wyróżnić można wiele innych lokat: lokata negocjowana, e-lokaty, zwykłe, rentierskie, progresywne, inwestycyjne. Dlatego też w praktyce okazuje się, że wybór lokat nie jest łatwy. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie muszą bardzo dokładnie zapoznać się z zaletami, wadami, zasadami działania, wpłacania oraz i wypłacania pieniędzy w poszczególnych lokat.

Jeżeli nie do końca wiemy gdzie należy zaczerpnąć takich porad oraz nie rozumiemy bardzo fachowego języka jaki dość często jest w przytaczanych takich informacjach warto udać się do osób, które znają się na lokatach bankowych ale jednocześnie potrafią w sposób zrozumiały opowiedzieć nam o działaniach poszczególnych lokat. Na pewno takie osoby pracują w naszych oddziałach znajdujących się na terenie całego kraju. Jednak z placówek mieści się w Zielonej Górze i to właśnie tam uzyskamy wszelkich ważnych porad koniecznych podczas decydowania się na lokatę bankową.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78