Kredyt z funduszy europejskich

Czy warto brać kredyt na wakacje
Czy warto brać kredyt na wakacje?
20 kwietnia 2015
Konto dla nastolatka
Konto dla nastolatka
11 maja 2015
Biorąc dotacje z Funduszy Europejskich można zaspokoić potrzeby inwestycyjne w zakresie prowadzenia swojego pierwszego przedsiębiorstwa. Dzięki temu firmy mogą w korzystny sposób silnie się rozwijać. Jakość pracy zakładów produkcyjnych wzrasta, można sobie pozwolić na wprowadzenie nowych i innowacyjnych elementów, by sfera nauki podniosła się pod względem jakości. Obecnie jednak większość środków przeznaczonych na potrzeby przedsiębiorcze w zakresie Programu Operacyjnego Innowacyjnej Gospodarki lub Regionalnych Programów Operacyjnych zostały już w większej części rozdzielone. Nie znaczy jednak, że od tej chwili przedsiębiorcy nagle zostaną pozostawieni sami sobie. Korzystać można z pożyczek oraz poręczeń udostępnianych przez instytucje finansowe poprzez wsparcie Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Odkąd w Polsce zaczęła funkcjonować gospodarka wolnorynkowa – grono najmniejszych firm zmagało się z problemem sprawnego dostępu do finansów z zewnątrz. Banki niechętnie obsługują małe firmy. Właśnie ponad połowa negatywnych decyzji kredytowych tyczy się małych mikro firm, utrzymujących się na powierzchni nie dłużej, niż dwa lata. Właściciele małych firm już nie łudzą się, że w bankach znajdą swoich sprzymierzeńców. Tutaj raczej nie ma mowy o partnerstwie. 2/3 małych firm nigdy nie stanęło w sytuacji ubiegania się o kredyt w banku. Nakreślono szereg przyczyn, przez które drobni przedsiębiorcy rezygnują ze starań o przyznanie kredytu w banku. Najpopularniejszą przyczyną okazuje się być zwyczajny brak potrzeby. Przedsiębiorcy także boją się zaciągania długów. Do tego jeszcze górę bierze lęk przed wzrastającymi zobowiązaniami finansowymi, co może skutkować na wolniejsze tempo rozwoju firmy, niż wcześniej się planowało.
 

Dotacje unijne dla małych firm

Unijne dotacje to skuteczna alternatywa dla drogich i skomplikowanych w procedurach kredytów bankowych. Coraz mniej są jednak dostępne, ponieważ lata 2008 – 2012 pod względem przyznawania dotacji dość mocno nadwyrężyły przyznawaną pulę na dany okres. Wśród struktur unijnych cały czas trwają debaty na temat stanu efektywności wsparcia dla osób prowadzących małe firmy. Mają one niewątpliwy wpływ na kształt przyszłej polityki Unii Europejskiej polegającej wszak na spójności i walce z wykluczeniem – także tym finansowym. Obecnie zamierza się kłaść jeszcze większy nacisk na to, by środki ze wspólnoty europejskiej inwestowane były w jeszcze bardziej efektywny sposób. Mieszkańcy Unii są głównym finansującym aparatem politycznym, dlatego zrozumiałe jest ich oczekiwanie na to, by pieniądze nie przepadały i były wykorzystywane w najbardziej potrzebnych, a zarazem nowatorskich przedsięwzięciach. Środki także powinny cały czas na siebie pracować.

Niezależni Eksperci Finansowi Zielona Góra
telefon: +48 533 88 78 78